Humlebladet december 2025

Utskicksdatum: 2025-11-30

Adventstider, nu går vi mot jul!

Årsmötet är avklarat och vi trappar ner mot årets slut och tar årets sista Maltepub på Beer Ditch. Sedan är det dags att börja planera eventen för nästa år och i februari har vi som vanligt mörkisprovning.

Innehåll:

  • Maltepub på Beer Ditch, 5 december
  • Mörkisprovning, 7 februari
  • Årets Maltepristagare
  • Årets skånska ölöppnare korad
  • Maltes årsmöte gav styrelsen ansvarsfrihet
  • Tips på ölevenemang i Skåne december

Högt skum!

//Styrelsen


Maltepub @ Beer Ditch

Maltepub på Beer Ditch, 5 december

Ni vet väl att första fredagen varje månad samlas ölentusiaster på en trevlig krog med bra öl någonstans i Skåne. Inga krav på anmälan eller medlemskap, så det är bara att komma dit. Leta efter Sällskapet Malte-loggan så hittar ni oss.

Fredagen den 7 november ses vi på Beer Ditch på Nobelvägen 24 i Malmö, kl. 17:30.

På Beer Ditch har de höga ambitioner när det gäller öl. För närvarande har de cirka 400 olika hantverksöl och sortimentet förändras hela tiden. Mer information finns på Beer Ditch hemsida, och på Beer Ditch sida Dricka ser du deras aktuella öl.

Närmaste station är Malmö Triangeln (ca 15 min) och närmsta busshållplats är Nobeltorget (ca 8 min) eller Malmö Falsterboplan (ca 2 min).

Vi ses där!


Mörkisprovning, 7 februari

Den 7 februari är det dags för Maltes årliga mörkisprovning. Boka in det i din kalender redan nu så att du inte missar det!

Vi återkommer närmare februari med mer information och biljettsläpp till provningen.


Årets Maltepristagare

Sällskapet Maltes styrelse utser varje år någon som gjort något extra för Skånes ölvärld. Årets Maltepristagare tillkännagavs på Sällskapet Maltes årsmöte med motiveringen:

”Med sitt genuina intresse för öl och bryggning har Andreas Leman gått från att, nästan, vinna Sällskapet Maltes Hembrygdsfestival, till att brygga på bryggkollektivet Minus-1 under Bishops Arms Plaza, till att idag vara en suverän, mångfacetterad och kunnig bryggare hos Brygghus 19 och Prophecy Brewing.”

Grattis Andreas!


Bild på en ölöppnare med texten Årets skånska ölöppnare 2025

Årets skånska ölöppnare korad

Sällskapet Malte och Brewclub delar sedan 2016 ut ett pris till den person som allmänheten anser mest har gynnat skånsk ölkultur.
Kriterier för nomineringarna var att det skulle vara enskilda personer som genom personliga insatser i yrket eller privat gynnat ölkulturen i Skåne.

Årets nominerade var:

  • Yasir Mourad, Lundabryggeriets ölkällare
  • Alan Dougan, bryggare på Taperian LundYasir Mourad, Lundabryggeriets ölkällare
  • Benny Mårtensson, Pivo, Kölsch m.m.

Och vinnare är Yasir Mourad, Lundabryggeriets ölkällare, med motiveringen:

”Yasir driver Lundabryggerets Ölkällare och har utökat utbudet på kranar förutom det köpt Lundabryggeret AB och har för avsikt att förbättra kvaliteten och utbudet av Lundabryggeriets öl. Han jobbar på att göra Lund till en bättre ölstad.”

Ett stort grattis Yasir!


Maltes årsmöte gav styrelsen ansvarsfrihet

Sällskapet Maltes årsmöte genomfördes lördagen den 22 november på Bishops Arms Gustav i Malmö. 15 deltagare fanns på plats och de gav styrelsen ansvarsfrihet för verksamhetsåret.

Av verksamhetsberättelsen, som föredrogs av vice ordförande Birgit Adamsson, framgår att styrelsen hållit 13 styrelsemöten, en medlemsprovning av porter och stout genomfördes på Bishops i februari och öltipspromenaden gick av stapeln i Malmö i maj. I september deltog ett 20-tal ölintresserade i den årliga pubrundan i Köpenhamn och i oktober var det återigen dags att kora den bästa hembryggaren på hembrygdsfestivalen.

Föreningens hembryggarsektion har träffats fyra gånger under året.

Maltepubarna, dit även icke medlemmar är välkomna, har hållits den första fredagen i månaden året runt.

Informationsmejlet till medlemmar kommer fortsättningsvis att kallas Humlebladet. Föreningen avser inte att ge ut tidningen Humlebladet i tryckt form igen.

Det ekonomiska resultatet blev en förlust för året på drygt 3500 kronor. Tillgångarna var vid periodens slut drygt 38000 kronor.

God ordning

Revisor Eva Nagy presenterade revisorsberättelsen konstaterade att föreningen har god ordning på protokoll och ekonomi etc. Årsmötet gav styrelsen ansvarsfrihet.

Två motioner hade inkommit till årsmötet, båda från styrelsemedlemmar. I den ena, från Fredrik Abrahamson, föreslog han att hans titel kassör ändras till skattmästare. Detta eftersom kassör kan associeras med detaljhandeln.

Den andra motionen, från Per Lindholm, handlade även den om titel. Per föreslog att hans titel redaktör tas bort med hänvisning till att den alltid varit kopplad till produktion av Humlebladet som tryckt tidning.

Efter viss diskussion och några förtydliganden godkände årsmötet förändringarna, men det krävs ännu ett medlemsmöte innan de kan träda i kraft.

Årsmötet valde ny sekreterare i styrelsen i form av Wanda Engqvist. Ny suppleant är Magnus Ahldén.

Ny valberedning

Sällskapet Malte fick en ny valberedning på årsmötet. Sammankallande är Michael Lindström och övriga är Oscar Ydrefelt och Thomas Andersson.

Avslut med quiz

Årsmötet avslutades med ett spännande ölquiz som leddes av Wanda Engqvist. Vinnarna fick var sitt presentkort på en ölprovning hos Brewclub.


Tips på ölevenemang i Skåne december

6/12 Fisky Business Dockan.
Dockans Ölfestival. Hela dagen.

Perfectly Squared Brewing och Fisky business bjuder in flera svenska och internationella bryggare till mini-festival på restaurangen på Dockgatan 1C i Malmö. För mer information, besök evenemangets Facebook-sida

6/12 Lomma Krogen.
Finska Salama Brewing Co gör Tap Takeover på Finlands Nationaldag! Start kl. 18.00

Ett av grannlandets främsta hantverksölsbryggare väljer att lämna hemlandet bakom sig för att fira sin självständighet på fiendens mark. Ta chansen att få smaka det bästa Finlands ölvärld har att erbjuda.

Bordsbokning för ätande gäster görs via sms eller telefonsamtal till 0708-410665. För övriga besökare gäller drop-in i mån av plats, med förbehåll att det kan bli fullbokat.

Comments

  1. Pingback: doxycycline mono
  2. Pingback: levothyroxine pill
  3. Pingback: cefixime 200
  4. Pingback: ursodiol cost
  5. Pingback: cipro
  6. Pingback: linezolid
  7. Pingback: antibiotics
  8. Pingback: flagyl for uti
  9. Pingback: minoxidil for men

Comments are closed.